Gmina Głogówek
![Herb Głogówka](media/img/grafiki/herb-glogowka.png)
Gmina Głogówek, to gmina miejsko-wiejska położona na południu województwa opolskiego w powiecie prudnickim. Gminę zamieszkuje około 13 tysięcy mieszkańców. W jej skład wchodzą następujące sołectwa:
Biedrzychowice, Błażejowice Dolne, Chudoba, Ciesznów, Dzierżysławice, Głogowiec, Góreczno, Kazimierz, Kierpień, Leśnik, Mionów, Mochów, Nowe Kotkowice, Oracze, Racławice Śląskie, Rzepcze, Stare Kotkowice, Szonów, Tomice, Twardawa, Wierzch, Winiary, Wróblin, Zawada, Zwiastowice.
![Obraz](media/img/grafiki/glog3.jpg)
Głogówek jest miastem o osiemsetletniej historii, malowniczo położonym na Płaskowyżu Głubczyckim nad brzegiem rzeki Osobłogi i w sąsiedztwie Gór Opawskich. Turyści odwiedzający Głogówek mogą zobaczyć doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, który koncentruje duży rynek z centralnie usytuowanym ratuszem z 1608 roku pośrodku oraz dwoma skomunikowanymi z nim zabytkowymi kościołami – parafialnym pw. św. Bartłomieja i klasztornym pw. św. Franciszka, gdzie znajduje się kaplica loretańska. Zabudowa miejska północnej części Starówki ulokowana została w pobliżu XVI-wiecznej rezydencji hrabiowskiego rodu Oppersdorffów, który na przestrzeni ostatnich 400 lat zaznaczył się licznymi fundacjami na rzecz rozwoju miasta i sztuki.
Głogówek jest jednym z najbardziej zabytkowych miast w regionie. Pamiątki bogatej historii, związanej m.in. z pobytem w mieście króla Polskiego Jana Kazimierza w 1655 roku, wizyty Ludwiga van Beethovena i dedykacji hrabiemu Franzowi von Oppersdorff IV Symfonii B-dur op. 60, można zwiedzić w Muzeum Regionalnym, które jest zarazem organizatorem corocznego Głogóweckiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena.
![Obraz](media/img/grafiki/zmk2.jpg)
Założony w XIX wieku park miejski posiada unikatowe walory przyrodnicze, które wraz z skomunikowanymi ze sobą ścieżkami spacerowymi i rowerowymi w okolicy, pozwalają miło i przyjemnie spędzić czas.