Logotyp strony

Rusza program LIFE

W sołectwach na terenie gminy odbędą się spotkania informacyjne, podczas których gminna koordynatorka przybliży szczegóły programu i możliwe do zrealizowania działania poprawiające jakość powietrza. Cykl rozpoczniemy w połowie grudnia w Racławicach Śląskich, potrwa do czerwca przyszłego roku.

W ramach projektu LIFE w 42 gminach województwa opolskiego powołano gminnych koordynatorów programu ochrony powietrza (POP). Mają oni pomagać mieszkańcom w pozbyciu się starych pieców i wyborze najlepszego pod względem rodzaju i mocy ekologicznego źródła ciepła oraz modernizacji energetycznej budynków. Doradzą, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie wymiany i przygotować wniosek o dotację.

W tej chwili koordynatorzy uzyskują wiedzę i kwalifikacje podczas rocznych studiów podyplomowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej m.in. w zakresie efektywności energetycznej budynków i ochrony powietrza oraz umiejętności interpersonalnych. Specjaliści nauczą ich przeprowadzania podstawowych audytów energetycznych. Dzięki temu będą mogli doradzić mieszkańcom w zakresie termomodernizacji i ograniczenia emisji poprzez likwidację nieekologicznych systemów ogrzewania. Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych przez koordynatora będzie napisanie gminnego programu ochrony powietrza, czyli zaprojektowanie krótkoterminowych działań naprawczych oraz opracowanie planu ich realizacji i określenie niezbędnego do tego budżetu.

Każdy z gminnych koordynatorów pracuje na laptopie zapewnionym w ramach projektu. Wkrótce otrzymają też przenośne mierniki wilgotności drewna i kamery termowizyjne. Do dyspozycji gminy zostaną z kolei oddane urządzenia stacjonarne umożliwiające pomiar zanieczyszczeń powietrza.

Opolski projekt pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego” pomoże w organizacji i wprowadzeniu w życie jednolitego, spójnego systemu zarządzania programem ochrony powietrza oraz zwiększy świadomość społeczną w tej dziedzinie.

- Chodzi o zwiększenie zaangażowania samorządów i społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych i instytucji w regionie w podejmowaniu działań naprawczych wspierających ochronę powietrza w regionie - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu LIFE i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Plakat
Deklaracja dostępności
Rowery

Posadźmy razem 800 drzew na 800-lecie Głogówka!

Licznik posadzonych drzew

Turystyka
Obraz - baner
EUPAP Logo
EUPAP Logo
Punkt potwierdzenia profilu
Punkt potwierdzenia profilu

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Intytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Na co wydajemy Twoje pieniądze


Zobacz

Aplikacja mobilna


Zobacz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Głogówek 2024. Webdesing / programming: WebInspiracje

Przszukaj naszą stronę



Schowaj wyszukiwarkę

Szanowni czytelnicy. Zobaczcie jak szanujemy waszą prywatność. Przeczytaj politykę prywatności i politykę cookies lub zaakceptuj zasady