- UM Głogówek - poniedziałek, 11 lipca 2022r.
- Wydrukuj ten tekst
By wakacje nie skończyły się tragedią
Od wiosny na naszych drogach przybywa jednośladów. Z chęcią przesiadamy się na rowery, hulajnogi czy motocykle. To nie tylko towarzysze weekendowych wycieczek, ale pełnoprawne środki transportu, alternatywne wobec samochodów. Tymi ostatnimi i autokarami letnią porą ruszamy też w dalsze trasy. Pamiętajmy, że przepisy dotyczą wszystkich użytkowników dróg.
Sprawne technicznie autokar, auto, motor, rower czy nawet hulajnoga, wyposażone w działające oświetlenie, hamulce czy elementy odblaskowe to tutaj podstawa. Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.
1. Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie
Za oknem słoneczna pogoda, a temperatura wciąż rośnie. Dlatego przypominamy, że wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia.
Apelujemy, aby kategorycznie nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt, nawet na chwilę. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu życie najbliższej nam osoby.
Nie bądźmy obojętni, gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Poinformujmy o wszystkim policję lub inne służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pozostańmy na miejscu i monitorujmy sytuację. Pamiętajmy też o tym, że jeśli stwierdzimy, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.
2. Wakacyjny wyjazd wyłącznie sprawnym autokarem
Słoneczna pogoda i zbliżające się wakacje sprzyjają letnim wyjazdom. Zadbajmy więc o to, aby korzystać z w pełni sprawnych i bezpiecznych środków transportu. Pamiętajmy, że taką kontrolę prudnickim policjantom może zgłosić każdy - rodzic czy opiekun wycieczki - najlepiej kilka dni wcześniej.
Podczas kontroli policjanci sprawdzą w pierwszej kolejności trzeźwość kierowcy, a następnie stan techniczny pojazdu - oświetlenie, stan opon, wyposażenie oraz wymagane dokumenty. Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo pod nr. telefonu 47 862 92 04 lub 47 862 95 46 w godz. 7:00-15:00. Stałym punktem kontroli w Prudniku będzie parking przy ul. Parkowej 4.
Pamiętajmy również, że jeśli już na miejscu zbiórki będziemy mieli jakiekolwiek podejrzenia, czy to dotyczące niesprawności autokaru, czy też stanu trzeźwości kierującego, nie powinniśmy absolutnie zgadzać się na wyjazd i powiadomić policjantów. Aktualny wykaz punktów kontroli autokarów na terenie województwa opolskiego: https://bit.ly/3b4KBww
3. Wakacje na rowerze – rozważnie i bezpiecznie
Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu wiąże się ze znajomością i stosowaniem przepisów. Przypominamy zatem najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa. W trakcie jazdy po zmroku musimy mieć przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Pamiętaj, że każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem może skorzystać wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustępuj miejsca pieszym.
Rowerzysta powinien dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
Warto również korzystać z elementów odblaskowych. Opaska lub kamizelka odblaskowa zwiększy znacznie naszą widoczność.
4. Gnając za horyzont
Jazda na motocyklu to często pasja i ogromna przyjemność. Motocykliści wykorzystują atuty swoich pojazdów, jakimi są małe gabaryty, zwrotność, przyspieszenie. Niestety niektórzy robią to z ogłuszającym rykiem silnika. Takie zachowania nielicznych mają wpływ na opinię o całej grupie użytkowników motocykli.
Apelujemy do wszystkich motocyklistów o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Przyjemność z użytkowania motocykla zawsze musi się łączyć z dbaniem o bezpieczeństwo własne i innych.
Motocykliści muszą być świadomi, że nawet odzież ochronna i niezbędny do jazdy kask przy dużych prędkościach nie uchronią ich od poważnych obrażeń. Dlatego:
- motocyklisto, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu, zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru.
- kierowco samochodu, od Ciebie również zależy, czy motocyklista bezpiecznie dojedzie do celu podróży. Często patrz w lusterka i nie zajeżdżaj motocykliście drogi.
Komenda Powiatowa Policji w Prudniku