- UM Głogówek - poniedziałek, 14 października 2024r.
- Wydrukuj ten tekst
Pomoc dla rolników
Przygotowaliśmy zbiorczą informację o wsparciu dla producentów rolnych i ich rodzin poszkodowanych przez powódź. Upływają również terminy składania wniosków przez rolników o pomoc z tytułu innych zdarzeń pogodowych.
DOPŁATY
Od 16 października do 30 listopada będą wypłacane rolnikom zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Wypłata płatności końcowych ruszy 1 grudnia i potrwa do 30 czerwca 2025 r. Rolnicy z województw dotkniętych klęską powodzi, więc i naszego, mają dostać zaliczki w pierwszej kolejności.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/doplaty-2024--co-warto-wiedziec
KRUS
Osoby poszkodowane przez tegoroczną powódź zostały ustawowo zwolnione od 1 października 2024 r. do 30 września 2025 r. z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest złożenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odpowiedniego oświadczenia.
Więcej informacji i wzór oświadczenia: https://www.gov.pl/web/krus/pomoc-dla-rolnikow-poszkodowanych-w-wyniku-kleski-powodzi
PODATEK ROLNY
Tu niestety nie ma dobrych wiadomości. W związku z całkowitym wykorzystaniem - w sierpniu br. - przez Polskę limitu krajowego pomocy de minimis w rolnictwie, żadna gmina (wójt, burmistrz, prezydent) nie może udzielać powodzianom:
- ulg z tytułu klęski żywiołowej, która przyznawana jest w formie zaniechania poboru podatku rolnego w całości lub w części (art. 13c ustawy o podatku rolnym)
- ulg uznaniowych, m.in. umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odroczenia terminu płatności podatku bądź zaległości podatkowej, rozłożenia zapłaty podatku na raty bądź zaległości podatkowej (art. 67 Ordynacji podatkowej).
KOWR
Producenci rolni poszkodowani przez powódź mogą się ubiegać o pomoc w opłatach na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR): odroczenie, rozłożenie na raty płatności z tytułu sprzedaży lub dzierżawy, umorzenie czynszu z tytułu dzierżawy.
OPRÓCZ POWODZI
Rolnicy mogą się również starać o:
1. pomoc suszową - stawki 250-1000 zł/ha, wnioski można składać przez https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign do 15 października, do wprowadzenia jest tylko produkcja roślinna.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wnioski-suszowe-tylko-do-15-pazdziernika
2. pomoc dla rolników poszkodowanych przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne i huragany spowodowane do 10 września br. - stawki 1000-3000 zł/ha, wnioski można składać bezpośrednio do ARiMR do 15 listopada.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pomoc-dla-rolnikow-poszkodowanych-przez-grad-deszcz-nawalny-przymrozki-wiosenne-i-huragan
3. pomoc dla producentów owoców poszkodowanych w wyniku przymrozków od 15 do 30 kwietnia br. i w wyniku gradu od 1 do 31 maja br. - stawki 1500-6000 zł/ha, wnioski można składać przez https://epue.arimr.gov.pl/ do 22 października 2024r.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pomoc-dla-producentow-owocow