- UM Głogówek - wtorek, 15 października 2024r.
- Wydrukuj ten tekst
Ogrzewaj, ale nie kopć! Skorzystaj z "Ciepłego mieszkania"
Gmina Głogówek ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Ciepłe mieszkanie”, współfinansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Potrwa on do 31 października 2025 roku, chyba że środki w ramach otrzymanego przez nasz samorząd grantu wyczerpią się wcześniej.
Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródła ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Jego realizację na terenie naszej gminy umożliwia umowa zawarta przez samorząd z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w formie papierowej w biurze podawczym w Urzędzie Miejskim w Głogówku, ul. Rynek 1, w godzinach pracy urzędu, tj. w poniedziałek w godz. 7.30-17.00, wtorek-czwartek 7.30-15.30, piątek 7.30-14.00 lub nadać pocztą.
Więcej informacji na temat programu „Ciepłe mieszkanie” można uzyskać w Wydziale Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Głogówku, pokój 4 oraz pod nr. telefonu 77 40 69 924.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Beneficjentem końcowym programu jest osoba fizyczna, posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w wielorodzinnym budynku mieszkalnym, zlokalizowanym na terenie gminy Głogówek oraz spełniające kryteria dochodowe określone w programie.
Co obejmuje dofinansowanie?
Wymianę starego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na:
- kocioł gazowy kondensacyjny,
- kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
- kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie,
- ogrzewanie elektryczne,
- podłączenie lokalu do efektywnego źródła ciepła, w rozumieniu programu, w budynku (w tym do węzła cieplnego znajdującego się w budynku)
- pompę ciepła powietrze/ woda, powietrze/ powietrze.
Wraz z wymianą nieefektywnego źródła ciepła można dodatkowo:
- wykonać instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- wymienić okna i drzwi,
- wykonać wentylację mechaniczną,
- wykonać dokumentację projektową.
Poziomy i wysokość dofinansowania:
Wysokość dofinansowania dla beneficjentów końcowych jest uzależniona od dochodów beneficjenta końcowego lub beneficjenta końcowego i osób w jego gospodarstwie domowym.
Wysokość dotacji:
Wysokość dofinansowania dla beneficjentów końcowych jest uzależniona od dochodów beneficjenta lub osób w jego gospodarstwie domowym i ustalona została na poziomach:
PODSTAWOWYM - do 30 proc. i nie więcej niż 16 500 zł
Roczny dochód wnioskodawcy – nie więcej niż 135 000 zł
PODWYŻSZONYM - do 60 proc. i nie więcej niż 27 500 zł
Miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym:
– w gospodarstwie wieloosobowym – nie więcej niż 1 894 zł
– w gospodarstwie jednoosobowym – nie więcej niż 2 651 zł
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – przychód roczny nie przekroczył czterdziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
NAJWYŻSZYM - do 90 proc. i nie więcej niż 41 000 zł
Miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym:
– w gospodarstwie wieloosobowym – nie więcej niż 1 090 zł
– w gospodarstwie jednoosobowym – nie więcej niż 1 526 zł
lub ma ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – przychód roczny nie przekroczył dwudziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę .
Okres realizacji przedsięwzięcia i kwalifikowalności kosztów:
Rozpoczęcie przedsięwzięcia przez beneficjenta końcowego jest rozumiane jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (istotna jest data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i który nie może wystąpić wcześniej niż zostanie zawarta umowy o dofinansowanie przez beneficjenta końcowego z gminą Głogówek (data zawarcia umowy).
Koszty poniesione wcześniej będą uznawane za niekwalifikowalne.
Zakończenie przedsięwzięcia przez beneficjenta końcowego (data wystawienia ostatniej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie prac) oznacza rzeczowe zakończenie wszystkich prac objętych umową o dofinansowanie, pozwalające na prawidłową eksploatację zamontowanych urządzeń.
Inne warunki programu:
* Środki na realizację programu przekazywane będą gminie Głogówek w formie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
* Gmina Głogówek przekaże beneficjentowi końcowemu dotację w formie refundacji części kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia.
* Warunkiem udzielenia dofinansowania jest zobowiązanie się beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia w ramach programu w lokalu mieszkalnym objętym dofinansowaniem nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła na paliwa stałe o klasie niższej niż 5 klasa według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.
* Na jeden lokal mieszkalny może być udzielone jedno dofinansowanie w ramach programu.
* W przypadku, gdy w lokalu mieszkalnym, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, jest prowadzona działalność gospodarcza rozumiana zgodnie z unijnym prawem konkurencji, wysokość dotacji jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej. Gdy działalność gospodarcza jest prowadzona na powierzchni całkowitej przekraczającej 30 proc. lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania.
* Otrzymanie dofinansowania na zakup i montaż indywidualnego źródła ciepła w lokalu mieszkalnym nie jest możliwe w przypadku, gdy dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się lokal, którego dotyczy wniosek, istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub jest on podłączony do sieci ciepłowniczej.
* W przypadku współwłasności lub posiadania wspólnego ograniczonego prawa rzeczowego, beneficjent końcowy może otrzymać dofinansowanie, jeżeli przedłoży zgodę wszystkich współwłaścicieli lub posiadaczy ograniczonego prawa rzeczowego na realizację przedsięwzięcia.
* Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu może być dofinansowane z innych środków publicznych, z tym że łączna kwota dofinansowania na przedsięwzięcie nie może przekroczyć 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
1_Regulamin-naboru-wnioskow.docx
2_wzor-wniosku-o-dofinansowanie---osoby-fizyczne.docx
2.1_Zalacznik_do_wniosku_Zgoda_wspolwlasciciela.docx
2.2_zal._do_wniosko_do_dof-oswiadczenie-wspolmalzonka.docx
3_Instrukcja-wypelniania-wniosku-o-dofinansowanie.docx
3a_Wykaz-dochodow-nieopodatkowanych.docx
6_Instrukcja_wypelnienia_wniosku_o_platnosc.docx
11.-zestawienie-dokumentow-do-wniosku-o-platnosc.docx
12.-protokol-odbioru-prac-wykonawcy.docx
13.-Oswiadczenie-o-wykonaniu-prac-silami-wlasnymi.docx
Zalacznik-1_-do-PPCM-_wykaz-kosztow-kwalifikowanych_cz1_3.pdf