Logotyp strony

Kolejny samochód dla strażaków

W przyszłym roku w remizie OSP Racławice Śląskie powinien zaparkować nowy wóz. 500 tys. zł uzyskane przez gminę dzięki zajęciu drugiego miejsca w powiecie prudnickim w konkursie „Rosnąca odporność” zostanie przeznaczone na zakup nowego samochodu do jednostki nad Osobłogą.

Konkurs polegał na ustaleniu wskaźnika, o ilu więcej mieszkańców gmin było zaszczepionych się przeciw COVID-19 31 października w stosunku do danych z 1 sierpnia. W powiecie prudnickim największy procentowy przyrost w szczepieniach odnotowała Lubrza, która otrzymała milion złotych za pierwsze miejsce, gmina Głogówek była druga.

Czas na zmianę warty w Racławicach jest już najwyższy. W wysłużonym steyrze 690 z 1976 roku instalacja elektryczna działa na słowo honoru, a OSP należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) musi mieć dwa sprawne pojazdy. W swoich obecnych działaniach jednostka bazuje na renaulcie G270 managerze z 1995 roku.

- Postaramy się o kolejne dofinansowania zakupu samochodu do Racławic w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, podobnie jak w przypadku volva, które kilka tygodni temu powitali nasi strażacy z OSP Szonów - zapowiada burmistrz Piotr Bujak.

Średni pojazd z Szonowa kosztował niecałe 781 tys. zł. Zakup został dofinansowany z KSRG (180 tys. zł), przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu (160 tys. zł) oraz przez firmy ubezpieczeniowe (110 tys. zł). Pozostałą kwotę zapewnili strażacy z Szonowa i gmina Głogówek.

Samochód dla Racławic byłby już trzecim autem pozyskanym dla straży w tej kadencji samorządu - w 2019 roku OSP Mochów otrzymała lekkiego opla movano. Zakładając pomyślny finał starań urzędników i strażaków, w 2022 roku wszystkie jednostki należące do KSRG w gminie Głogówek będą miały przynajmniej jeden pojazd liczący mniej niż 5 lat. W 2017 r. OSP Głogówek zasilił bowiem średni man. Druga jednostka w KSRG to Szonów, trzecia to Racławice Śląskie.

Samochód OSP Racławice
Wszelkie prawa zastrzeżone. Głogówek 2021. Webdesing / programming: WebInspiracje

Przszukaj naszą stronęSchowaj wyszukiwarkę

Szanowni czytelnicy. Zobaczcie jak szanujemy waszą prywatność. Przeczytaj politykę prywatności i politykę cookies lub zaakceptuj zasady