Logotyp strony

Głogówek wspólnie z Jindřichovem idą po euro

Czy pałac w Jindřichovie i zamek w Głogówku w ciągu kilku lat odzyskają sporo blasku? Obie gminy chcą wspólnie pozyskać na ten cel środki z polsko-czeskiego programu Interreg. Obie strony dysponują dokumentacją techniczną i pozwoleniami na budowę, co umożliwia złożenie wniosku o dofinansowanie w jednym z najbliższych naborów.

Polska delegacja odwiedziła Jindřichov, a kilka dni później nastąpiła czeska rewizyta. Podczas obu spotkań zostały doprecyzowane szczegóły współpracy.

W Głogówku spotkali miejscowi urzędnicy, którym przewodniczył burmistrz Piotr Bujak, trzyosobowa czeska delegacja ze starostą gminy Jindřichov Martinem Korduliakiem na czele, osoby zajmujące się pozyskiwaniem środków z Funduszy Europejskich z obu krajów, projektanci z KG Architekci, przedstawiciele działu muzealnego w Centrum Kultury w Głogówku.

Czteroskrzydłowy pałac w Jindřichovie powstał w stylu barokowym w XVII w., po pożarze w połowie XIX w. został przebudowany w stylu klasycystycznym. Był użytkowany do 2010 roku, m.in. jako szpital. Jego wnętrza znajdują się w dość dobrym stanie. Czesi na początek chcą się skupić na dwóch skrzydłach i zainwestować tam ok. 2 mln euro. Planują tam urządzić centrum informacyjne, muzeum i salę koncertową.

Głogówek za kwotę ok. 3 mln euro zamierza odnowić skrzydło południowe zamku dolnego. Znalazłyby się tam sale wystawowe i sala koncertowa.

Realizacja polsko-czeskiego projektu miałaby potrwać około trzech lat, dofinansowanie wynosiłoby ok. 80 proc.

- Wygląda na to, że z tej mąki będzie chleb. Oprócz wspólnego złożenia wniosku chcemy też nawiązać znacznie szersze kontakty. Umówiliśmy się wstępnie na zawarcie umowy o współpracy, która miałaby zostać podpisana podczas Dni Gminy Głogówek w czerwcu – podsumowuje burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

Gmina Głogówek zamierza się też starać o środki z programu odbudowy zabytków „Polski Ład dla kultury”. Dwa wnioski będą dotyczyły zamku i ratusza w Głogówku, siedem samorząd złoży w imieniu parafii na remonty kościołów, a jeden dla prywatnego właściciela zabytkowej kamienicy na rynku w Głogówku.

Obraz:

Deklaracja dostępności
Rowery

Posadźmy razem 800 drzew na 800-lecie Głogówka!

Licznik posadzonych drzew

Turystyka
Obraz - baner
EUPAP Logo
EUPAP Logo
Punkt potwierdzenia profilu
Punkt potwierdzenia profilu

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Intytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Na co wydajemy Twoje pieniądze


Zobacz

Aplikacja mobilna


Zobacz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Głogówek 2024. Webdesing / programming: WebInspiracje

Przszukaj naszą stronę



Schowaj wyszukiwarkę

Szanowni czytelnicy. Zobaczcie jak szanujemy waszą prywatność. Przeczytaj politykę prywatności i politykę cookies lub zaakceptuj zasady