Logotyp strony

Bycie eko się opłaca

Gmina Głogówek w tej kadencji przeznacza spore środki na inwestycje proekologiczne. Co więcej, nakłania do tego także mieszkańców i inne podmioty. Skutecznie pozyskuje też dofinansowania na zadania tego typu.

Skorzysta na tym środowisko, skorzystamy wszyscy jako mieszkańcy. Pierwsze efekty są już widoczne gołym okiem, w dłuższej perspektywie dadzą się też zauważyć w budżecie gminy.

Najbardziej spektakularne są chyba zmiany w hali sportowej przy ul. Kościuszki. Zamontowanie pod koniec ubiegłego roku 32 nowiutkich lamp ledowych znacznie poprawiło jakość oświetlenia obiektu. Inteligentne sterowanie już po kilku minutach bezruchu w hali stopniowo wygasza oświetlenie. Jeśli użytkownicy i opiekunowie zapomną o skorzystaniu z wyłączników, system w ich imieniu zadba o ekonomiczną eksploatację. Zależnie od natężenia światła za oknem reguluje też poziom jasności w hali. Nowe lampy kosztowały prawie 47 tys. zł.

W ubiegłym roku termomodernizację przeszedł ratusz w Głogówku. Okna zostały wymienione na szczelniejsze, lampy na bardziej energooszczędne i jaśniejsze, a nowa wentylacja odzyskuje teraz ciepło. Ponadto została docieplona część biurowa na poddaszu. Inwestycja ma ograniczyć emisję CO2 o ponad 55,5 tony na rok, a oszczędności na energii pozwolą na zwiększenie efektywności energetycznej o prawie 525,5 gigadżula/rok. Szacowane oszczędności energii powinny wynieść ponad 33 megawatogodziny/rok. Termomodernizacja ratusza kosztowała prawie 660 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 (RPO WO) pokryło prawie 308 tys. zł.

Przy przebudowie ul. Konopnickiej w Głogówku gmina porozumiała się z Tauronem w sprawie wymiany wszystkich tamtejszych słupów z oprawami. W efekcie ulicę znacznie jaśniej oświetla teraz 15 sztuk energooszczędnych ledów. Inwestycja kosztowała Tauron około 90 tys. zł.

Od 2019 roku trwa realizacja unijnego projektu pn. „Ochrona powietrza na terenie Gminy Głogówek poprzez modernizację źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych”. Z mieszkańcami zostały podpisane umowy dofinansowania wymiany 74 kotłów na ekologiczne. Ten projekt przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 346 ton. Koszty wymiany, przy udziale finansowym mieszkańców, to prawie 710 tys. zł. Gmina pozyskała tu dofinansowanie z RPO WO 2014-2020 - prawie 241 tys. zł.

W 2020 roku gmina zrealizowała też mniejsze proekologiczne inwestycje. Sala gimnastyczna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogówku jest teraz ogrzewana gazem. W rezultacie emisja CO2 spadnie o ponad 5 ton na rok. Wymiana kosztowała prawie 28 tys. zł.

Podobną inwestycję samorząd zrealizował w budynku OSP w Głogówku. Przejście na gaz ograniczy emisję CO2 o prawie 3,5 tony na rok. Kosztowało nieco ponad 30 tys. zł, z czego dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu pokryło prawie połowę - ponad 13,5 tys. zł.

W trakcie realizacji jest wykonanie przyłącza gazowego do budynku komunalnego przy ul. Konopnickiej 4 w Głogówku. Uzyskany efekt ekologiczny będzie uzależniony od ilości osób, które zamontują kotły gazowe. Przyłącze będzie kosztować prawie 20 tys. zł.

Stawiamy na oświetlenie LED Stawiamy na oświetlenie LED Stawiamy na oświetlenie LED Stawiamy na oświetlenie LED Obraz - logotypy
Wszelkie prawa zastrzeżone. Głogówek 2021. Webdesing / programming: WebInspiracje

Przszukaj naszą stronęSchowaj wyszukiwarkę

Szanowni czytelnicy. Zobaczcie jak szanujemy waszą prywatność. Przeczytaj politykę prywatności i politykę cookies lub zaakceptuj zasady